12 czerwca 2018 r. w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – PZH odbędzie się konferencja naukowa pt. „100 lat wśród patogenów”. Wydarzenie będzie poświęcone tematyce zakażeń wywoływanych przez różne patogeny oraz roli Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w ich diagnozowaniu, monitorowaniu i zwalczaniu. Szczególnie uwzględnione zostanie znaczenie immunoprofilaktyki w tym zakresie. Poruszone zostaną również zagadnienia niezbędności mikroorganizmów dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka oraz możliwości zastosowania patogenów w leczeniu chorób nowotworowych.

Konferencja „100 lat wśród patogenów” jest pierwszą z trzech zaplanowanych konferencji uświetniających obchody 100-lecia Instytutu. Wszystkie wydarzenia związane z jubileuszem zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918 – 2018 i są realizowane są przy współpracy Programu „Niepodległa”, Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Patroni medialni: Polskie Radio i TVP3 Warszawa. Mecenasem Głównym Jubileuszu jest PKN Orlen.

https://100lat.pzh.gov.pl/konferencja-naukowa-100-lat-wsrod-patogenow/

W trakcie wykładów przedstawiono wkład NIZP-PZH w zwalczanie chorób zakaźnych na przestrzeni ostatnich 100 lat oraz wyzwania i zagrożenia, z którymi będzie trzeba się zmierzyć w nadchodzących latach. Pokazano negatywny wpływ ruchów antyszczepionkowych i wskazano, że dalszy spadek szczepień grozi powrotem chorób, które w chwili obecnej są bagatelizowane z uwagi na ich brak (poliomyelitis) względnie bardzo niewielką liczbę zachorowań (odra). Podkreślono, że bardzo niebezpieczny w skutkach może być spadek zaszczepienia przeciwko wzwB. Wskazano, że zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu E (HEV), wbrew uprzednim przypuszczeniom, nie należą w naszym kraju do rzadkości a brak diagnostyki oraz badań dotyczących krążenia tego wirusa w populacji stanowi problem dla transplantologii. Nie cieszy również brak spadku liczby nowych zakażeń HIV w Polsce. Przedstawione zostały problemy zarażeń pasożytniczych, a przede wszystkim tasiemczyc. Podkreślono znaczenie odpowiedniego mycia warzyw i owoców i to nie tylko leśnych (jagody, poziomki) ale również z plantacji (maliny, truskawki) w zapobieganiu tym zarażeniom.

Tematyka konferencji dotyczyła nie tylko skutków niekorzystnego dla człowieka działania mikroorganizmów. Wykład na temat mikrobiomu człowieka wskazał, jak wielką rolę odgrywa zróżnicowanie mikroorganizmów żyjących w naszych jelitach i że zakłócenie ich równowagi jest powodem poważnych schorzeń, w tym otyłości, zaburzeń w funkcjonowaniu układu odpornościowego czy też rozwojem choroby nowotworowej. Prezentacja na temat wirusów onkolitycznych pokazała, że nawet patogeny mogą spełniać pozytywną rolę dla człowieka. Przedstawione zostały bardzo obiecujące wyniki badań nad zastosowaniem zmienionych genetycznie wirusów w terapii nowotworów w powiązaniu lub bez ze stosowaną obecnie chemioterapią.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego z konferencji.